دیشب فیلم Next رو دیدم. فیلمی با بازی نیکلاس کیج که در سال 2007 اکران شد و در دسته فیلم های اکشن قرار می گیره. این فیلم روایتی است از زندگی شخصی با نام فرانک کادیلاک (با بازی نیکلاس کیج) که به شغل شعبده بازی و طالع بینی مشغوله . اما این آدم مثل بقیه همکارانش یه آدم شیاد نیست بلکه اون واقعا میتونه آینده رو ببینه. هر چند که این آینده ، فقط دو دقیقه دیگه است. فرانک زندگی معمولی و آرومی داره تا اینکه سر و کله یک عده تروریست پیدا میشه که با دزدیدن یک بمب اتم و کار گذاشتن اون در شهر ، هشت میلیون سکنه شهر رو بکشند.

505475.jpg

اینجاست که FBI به سراغ اون میاد تا در پیدا کردن بمب گذاران کمکشون کنه اما فرانک که میدونه با کمک به پلیس ، برای همیشه باید در خدمت اونها باشه و با اینکار آرامش و آزادی خودش رو از دست خواهد داد از کمک به اونها سر باز میزنه.اما فرانک عاشق دختری به نام لیز (با بازی جسیکا بیل) هم هست و استثنا میتونه آینده این دختر رو بیشتر از هر کس دیگه ای ببینه.تعقیب و گریز بین فرانک و پلیس موجب جلب توجه تروریست ها شده و اونها که میخوان از کمکش به پلیس جلوگیری کنند لیز رو می دزدند.اینجاست که فرانک برای آزادی اون سراغ پلیس می ره و …نقاط مثبت : اما این فیلم اگر چه یه فیلم اکشن هست ولی مثل خیلی از اونها بی محتوا نیست و تماشاگر رو با خودش همراه میکنه. قصه فیلم چند بار در طول داستان با گمراه کردن بیننده اون رو به وجد میاره و بیننده پس از اینکه همراه فیلم تا آخر یه فرض اشتباه میره با یه فلش بک به مسیر صحیح برگشت داده میشه.در تمام فیلم باید توجه داشت که فرانک میتونه آینده رو ببینه و در نتیجه حداقل دو دقیقه از شما و سایر کاراکترهای فیلم جلوتر هست.صحنه های اکشن فیلم در کل خوب از کار در آمدن و هدف کارگردان مثل بسیاری از فیلمهای مشابه منفجر کردن چندتا ماشین آخرین مدل و ساختمان نبوده و این جلوه های بصری کاملا در خدمت فیلم هستند …

نقاط منفی: معمولا مخلوط کردن یک فیلم حادثه ای-اکشن و یک قصه عشقی خیلی حساسه و کوچکترین بی دقتی در صحنه ها و پلان ها باعث خراب شدن یکی از اونها میشه.در اینجا هم کارگردان و نویسنده نتوانسته اند آنطور که در اکشن فیلم موفق بودند قسمت احساسی فیلم رو درست دربیارند.نکته بعدی اینکه در تاریخ فقط و فقط یک کشور و آنهم یکبار از سلاح هسته ای استفاده کرده و اونهم ایالات متحده بوده و ساخت این فیلم ها که در اون کشور امریکا مورد تهدید هسته ای قرار میگیره در جهت سیاست جنگ طلبانه امریکا برای سلطه است.بگونه ای که شما اگر حتی با یه پاک کن ، تمام کلماتی که به نوع بمب (یعنی هسته ای) مربوط میشه رو هم پاک کنید هیچ صدمه ای به فیلم نامه نزده اید.نقطه منفی دیگه ، 20 دقیقه آخر فیلمه که بصورت کامل مربوط به تعقیب و گریز تروریست ها و نیروهای FBI به همراهی فرانک میشه و سطح کیفی فیلم به شدت افت میکنه .

بهترین سکانس:
سکانس اختتامیه (پایانی) فیلم بدلیل غافلگیری که داره به نظرم خیلی خوبه و همچنین سکانس هایی که مربوط میشه به اولین صحبت های فرانک و لیز در رستوران .

این فیلم از مجموع 21.096 رای کاربران IMDB نمره 6.2/10 رو کسب کرده .نکته جالب در مورد این فیلم اینه که این فیلم در روسیه با نام «پیامبر» پخش شد!

لینکهای مفید :

سایت رسمی فیلم

اطلاعات بیشتر در IMDB

Advertisements