یه سوالی بود که چند نفر از من پرسیدن که علت خاموشی های اخیر برق در این روزها چیه . گفتم یه توضیح کوچیک متناسب با سواد و حوصلم بذارم که بقیه رو به اینجا لینک بدم !

در زمینه تولید برق در سطح کلان ، برق هر کشوری به دو صورت کلی تولید میشه : نیروگاه های آبی (Hydro) – نیروگاه های حرارتی (Thermal)

اینکه عمده تولید یک کشور از کدام روش انجام بشه وابسته به شرایط اقلیمی،جوی و منابع سوخت فسیلی اون کشور داره .برای مثال کشوری مثل کانادا که رودخانه های پرآب زیادی داره عمده تولید برقش رو گذاشته روی نیروگاه های آبی و کشورهایی مثل ایران که روی دریایی از نفت و گاز قرار دارند روی نیروگاه های حرارتی سرمایه گذاری بیشتری می کنند .اما هر دو کشور قسمتی از تولیدشون رو به نیروگاه های دسته دیگر و سایر دسته ها (مثل انرژی های نو و … ) اختصاص میدن .

توضیح بدم که نیروگاه های آبی ، در واقع همون سدها هستند و نیروگاه های بخار ، گازی و سیکل ترکیبی در دسته نیروگاه های حرارتی قرار می گیرند.ساخت سد بدلیل اینکه بسیار هزینه بر هست نیازمند مطالعات زیاد و گسترده ایه و بررسی های ده تا پانزده ساله در مورد دبی آب در زمان های مختلف سال ، ریزش باران و … باید انجام بشه .

پس با این حساب سوال پیش میاد که اگر کمبود آب داریم چرا برق باید قطع بشه ؟

در جواب باید بگم که برق مورد انتظار از نیروگاه های آبی بدلیل مصرف آب پشت سدشان در زمستان ( که آنهم بدلیل کمبود گاز و خاموشی نیروگاه ها بود) تامین نشده است .در واقع ملت ایران ، الان چوب اسراف در مصرف آب و برق را نمیخورد بلکه چوب اهمال و حماقت مسئولان مربوطه را میخورد که نهایت دوراندیشی شان ، نوک دماغ های مبارکشان است !

Advertisements