آنام میگه :

اینترنت اکسپلورر مجانی نیست، اما اجباری هم نیست. حالا یه سوال: چرا با اینکه اینترنت اکسپلورر پولیه ولی در مقابل تو همه جای دنیا میشه فایرفاکس رو تو چند دقیقه مجانی دانلود کرد، هنوز که هنوز تعداد کاربران اینترنت اکسپلورر چنید برابر فایرفاکسه؟ شاید برای اینکه اگه شما هر جای دنیا (به جز ایران البته) باشی و به یه مشکل کوچیک باهاش بربخوری به راحتی می تونی یه تلفن مجانی بزنی و تو چند دقیقه راه حل مشکلت رو پیدا کنی، شاید واسه اینه که ایمن تره، کرش نمی کنه (خسته شدم از بس این فایرفاکس 3 کرشید! اول فکر می کردم مشکل با سیستم منه، بعد دیدم که ظاهراً همگانیه) شاید واسه اینه که یه جایی هست که هر اَد-آن جدیدی رو چک می کنه و سرتیفای می کنه و همینجوری کشکی کشکی ملت رو دعوت نمی کنه که برن دانلودش کنن و به هزار تا بدبختی و گرفتاری بخورن (خودت تا حالا چند تا اَد-آن از سایت موزیلا دانلود کردی که درست کار نمی کرده؟ یا سیستم رو کند می کرده؟ یا باعث می شده کرش کنه؟ یا بعد از دانلود معلوم نمی شه که کجا رفته؟)

1- می فرمایند که «اینترنت اکسپلورر اجباری نیست» شما باید خیلی کاردرست بوده باشی وقتی که برای اولین باری که به اینترنت وصل شدی با مرورگر دیگه ای غیر از اینترنت اکسپلورر این تجربه شیرین رو شروع کرده باشی .حقیقت ماجرا اینه که هنوز خیلی از کاربران کامپیوتر ، اینترنت رو اون e آبی رنگی میدونن که روی دسکتاپشون قرار داره .این دقیقا بخاطر سیاست های انحصارطلبانه مایکروسافته وگرنه میتونست از کاربر بخاطر نصب این برنامه اجازه بگیره !

2- فایرفاکس یک نرم افزار ساده ست مثل بقیه نرم افزارهای دنیا . مثل Internet Explorer بدون اجازه روی سیستم هیچ کس نصب نمیشه . حتی خیلی ها از وجودش بی خبر هستند.شکی نیست که مرورگر مایکروسافت عمر بسیار بیشتری از فایرفاکس داره و باید هم کاربرانش کمتر باشه.اما دوست دارم بدونم اگه تونسته در همین مدت کم این همه از سهم IE رو به خودش اختصاص بده دلیلش چی بوده ؟ آنام عزیز ، احتمالا آمارت کمی قدیمیه.درسته که کاربران اینترنت اکسپلورر از فایرفاکس بیشتر هستند اما نه به اون وخامتی که تو فکر می کنی! آمار پارسیش رو به عنوان نمونه یک مشت از خروار ببین :

3- نمی دونم البته ! شاید هم زنگ بزنن و احتمالا هم حق با توئه ! زنگ می زنن به مایکروسافت و مسئول محترم با سوالهای احمقانه اش راهنمایی شون میکنه اما کاربران فایرفاکس اگر به سوالی برخورد کنن و مشکلی داشته باشن مسلما روش عاقلانه تری رو انتخاب می کنند : Google میکنند و از صدها هزار راهنمای نوشته شده استفاده می کنند.ضمن اینکه به نظرم اینجا یه خلط مبحث ایجاد شده چرا که وجود یک تماس رایگان هیچ ربطی به امن تر بودن محصول نداره .

4- در دو سه ماهی که از فایرفاکس سه (نسخه های آزمایشی و نهایی) استفاده می کنم حتی یکبار دچار مشکل کرش (Crash) نشدم اما در عوض در دو بار از سه باری که با Internet Explorer کار کردم سیستم به حالت کما رفت !

5- سایت موزیلا تنها جایی است برای نگهداری و جمع آوری افزونه (به قول شما اد-آن) های نوشته شده برای فایرفاکس.شما که انتظار نداری یه تیم شدیدا کوچولو و جمع و جور تمام افزونه ها را از نظر کارکرد صحیح بیمه کنن و برای مصرف همیشگی به شما گارانتی بدن ؟؟؟ هر چند که اینکار هم به وسیله ساز و کارهای خاص ارائه شده برای اون توسط کاربران در حال انجام شدنه اما در هر حال موزیلا هیچ تضمینی به شما نخواهد داد و پیامی مثل پیام زیر هم شاهد ماجراست  :

در ضمن موزیلا از من که تا حالا درخواست نکرده هیچ افزونه ای رو دانلود و نصب کنم . شما رو نمی دونم !

6- افزونه IE7 Pro که یکی از محبوب ترین افزونه های ساخته شده برای اینترنت اکسپلورر هست به قدری نرم افزار را سنگین کرد که مجبور شدم قید استفاده ازش رو بزنم .

7- هر وقت در فایرفاکس ، فایلی رو دانلود کردید که یادتون رفت چه مسیری رو برای ذخیره اش به فایرفاکس داده بودید، از منوی Tools روی Downloads بزنید و یا Ctrl + J رو فشار دهید . سپس روی فایلتون کلیک راست کرده و Open Containing Folder را بزنید. به جایی که میخواهید برده خواهید شد . فراموشکاری هم بد دردیه رفیق !

  • یاد بگیریم که نخواهیم کسی را بالاجبار قانع به استفاده از چیزی ، یا قبول فلسفه ای کنیم !
  • یاد بگیریم که برای دفاع از انتخابهایمان ، انتخاب های دیگر را نکوبیم !
  • یاد بگیریم که درس هایی که آموختیم را هرگز فراموش نکنیم .
  • … و یاد بگیریم که Firefox نیز مانند هر نرم افزار دیگری ( و هر ساخته دست بشر) بی نقص نیست .

Advertisements