در یکی از مطالبی که در قبل نوشته بودم به مسئله خاموشی های اخیر و قطع برق مشترکان نوشته بودم ، این مطلب با وجود مستقل بودن به نوعی ادامه اون خواهد بود .

ببینید وقتی که یک کشور عمده تولید برقش را روی سوخت های فسیلی و یا نزولات جوی میذاره باید مشکلات اون رو هم در نظر بگیره . مثلا چند ماه خشکسالی یا کاهش بارش باران و برف در طول چند سال می تونه باعث کاهش ذخایر آبی از جمله آب پشت سدها بشه یا سرد شدن بیش از حد هوا در فصل پاییز و زمستان باعث افزایش مصرف سوخت میشه . فرقی هم نمی کنه که شبکه تولید برق کشور خصوصی باشه یا دولتی . خصوصی ها از آن جهت دچار مشکل میشن که قیمت سوخت با افزایش مصرف بالا میره و تولید برق صرفه اقتصادی خودش رو از دست میده .واحدهای دولتی هم وقتی به مشکل برمیخورند که دولت تامین نیاز سوخت مردم رو به تامین سوخت واحدهای تولید برق ارجحیت میده . در نتیجه سوخت لازم تامین نمیشه و واحدها خاموش میشن …

یه سوالی که ممکنه ایجاد بشه اینه که آیا راه های دیگه ای برای تولید انرژی الکتریکی وجود نداره که وابسته به شرایط گذرای محیطی نباشه ؟ در جواب باید گفت که روش های زیادی برای تولید برق وجود داره که برخی از اونها وابسته به خشکسالی یا سردی هوا نداره . برای مثال نیروگاه های خورشیدی از یک انرژی همیشگی (البته در طول روز) استفاده می کنند یا روش بایومس که از سوزاندن فضولات و استفاده از انرژی آزاد شده از آن استفاده میشود.عمده این روشها مستلزم هزینه زیاد و بازدهی پایین هستند . پس تکلیف چیست ؟

یکی از راهکارهایی که از سالیان گذشته در کشورهای توسعه یافته در حال اجراست استفاده از انرژی اتمی است. واکنشهای عناصر رادیواکتیو از آنجا که به همراه آزاد کردن انرژی بسیار زیادی هستند بسیار مفید و پربازده هستند.نوع تولید در نیروگاه های اتمی بگونه ای است که صرفه اقتصادی با کار کردن مداوم آنهاست و از آن رو به این نیروگاه ها ، واحدهای MustRun گفته می شود.برنامه ساخت و بهره برداری از نیروگاه های هسته ای از سالها پیش در ایران شروع شده . فارغ از نگاه های سیاسی به قضیه و اینکه هر تکنولوژی میتونه کارکردهای صلح آمیز یا نظامی داشته باشه من به شخصه با غنی سازی موافقم و میگم :

برای داشتن یک اقتصاد پایدار و باثبات ، یک انرژی الکتریکی با کیفیت و یک زندگی با رفاه و آرامش باید به سمت ساخت و استفاده از نیروگاه های هسته ای برویم و اینکار باید با خودکفایی در کلیه مراحل آن انجام بشه .

Advertisements